Pilates Másképp

Integessünk az integető izomnak! - Pilates és a formás kar

Fontos a formás has, fontos a hosszú láb, de azért az sem árt, ha a trikóból, blúzból kikandikáló karunk is kinéz valahogy. Amennyiben nem testépítő ambíciókra törsz, akkor a Pilates arra is hatásos mozgásforma, hogy szép karizmokra tegyél szert.

Ha a karizmok edzéséről is van szó, akkor is kell egy célt kitűznöd magad elé. Pillangóra nem lövünk ágyúval, avagy ha testépítőkhöz méltó bicepszet és vállizmokat akarsz, akkor súlyokat kell emelned, de ha formás, definiált, de nem túl izmos karokat, akkor a súlyokat akár el is felejtheted.Biceps_(PSF)

A karizomzat része a tricepsz és a bicepsz. A bicepsz lánykori nevén a kétfejű karizom, a könyök hajlítása a fő feladata. A tricepsz avagy háromfejű karizom a bicepsz antagonista izma, mely feszítő izommunkát végez. A karizmok edzésekor érdemes a vállöv edzésében is gondolkozni, mert a különböző izmok az egész test működését tekintve együtt kell, hogy betöltsék funkciójukat, nem mellesleg esztétikailag sem mindegy, ezek az izmok egymáshoz viszonyítva mennyire erősek, formásak.

A Pipilates-back-painlatesben alapvetően az izmok mindig aktívak, az is, amely konkrétan nem dolgozik. A felgördülés gyakorlatnál a hasizom és a csípőhorpasz izom dolgozik, de a karral folyamatosan nyújtózunk, nem ernyesztjük el az izmot. A hátizom gyakorlat szerepét betöltő váltott kar és lábemelésnél pedig szintén nyújtunk a kart, erő van benne, tehát a karizmok, vállizom is dolgozik. A kar izomzatának fejlesztéséért már azzal is sokat tehetünk, hogy az egyéb, nem karerősítő célú gyakorlatokat, szépen, feszes testtel, kontrollal végezzük, így aktívan működtetve a kar izomzatát is.

Azonban a Pilatesben is vannak kifejezett karizomerősítő gyakorlatok. tricepszA Pilates fekvőtámasz a tricepsz fekvő, tehát a könyök szorosan a test mellett, és hátra felé tolódóik, nem oldalra, mint a széles támaszos fekvőnél. Nem gyorsan, nem lendületből végezzük a gyakorlatot, hanem nagyon tudatosan, lassan, az izomra koncentrálva. Hidd el, így sokkal nehezebb és hatásosabb. A négykézláb pozícióban végzendő gyakorlatoknál is megjegyezendő, hogy a karizmok mindig aktívak. Folyamatosan el kell tolni magunkat a talajtól, a vállakban is erő van, így a mellkas sem esik a vállak közé, a talaj irányába. Az erős váll és kar pedig a csuklót is tehermentesíteni tudja.

A karizmok alapvetően mozgató izmok így elsősorban dinamikus, összehúzódást előidéző gyakorlatokkal kell edzeni, de érdemes kombinálni statikus gyakorlatokkal (mint a négykézláb tartásban végzett gyakorlatok, fekvőtámasz karhajlítás nélkül). A vállöv helyes pozicíójának megtartásában a lapockazáró izmoknak is szerepe van. Tehát a szép bicepszünk, akkor tud érvényesülni, ha anatómialilag a helyén van a vállöv, amihez pedig a lapockák tájékát is edzeni kell. Az integető „izom” sok hölgynek a problémája, de nem érdemes végtelen ideig csak tricepsz gyakorlatokat végezni, mert az is elbillenti az izomegyensúlyt. A harmonikus edzés a legfontosabb. A bicepsz erősítése nyújtja a tricepszet és fordítva is. A lapockazáró gyakorlatok pedig elengedhetetlenek ahhoz, hogy a vállakat vissza tudjuk tolni a helyükre, mert manapság igen közel a fülekhez, kissé görcsösen szoronganak, magukkal húzva egyéb izmokat is, így szörnyű nyakfáját okozva.

Otthonra egy kis gyakorlás:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!