A Pilates egy műfaj a fitneszben, mint a regény az irodalomban. Nem mindenki ért hozzá, nem mindenki tanulta. Mégis sokan tartanak Pilates órát, olyanok is, akik bíznak benne, hogy vendégeik sosem jönnek rá, hogy valójában aerobik light-ot vagy preventív gerinctréninget tartanak.
Az Alakformáló óra lehet majdnem bármilyen, bár itt is van egy intenzitás szint, ami alatt vagy felett már más jellegű az óra. A Gerinctorna is végeredményben lehet bármilyen, szem előtt tartva, hogy a gerinc átmozgatására irányul, óvatosan, preventív jelleggel. A Pilates nem lehet bármilyen, mert ha bárhogy tartja az oktató, akkor az Alakformáló óra lesz vagy Gerinctorna. A Pilates Joseph Pilares által kidolgozott módszer, aminek alapelvei vannak, amelyek mentén dolgozunk. Rendelkezik egy gyakorlatkészlettel, amikből válogathat az oktató.
A történelem során a Pilates módszer is sokat alakult, valamelyest idomulnia kellett az újkori elvárásoknak. Magát a módszert Pilates tanítványai is továbbfejlesztették, így két nevesített irányzat is van: a Stott és a Peak. És még ezeken kívül is lehet találkozni más elnevezésekkel…A „hivatalos” Pilates irányzatok betartják a Pilates elveket, mégis a tempóban, a gyakorlatok ismétlésszámban, gyakorlatok kivitelezésében rejlik a különbség. Pilates szakemberek körében is okot adhat a vitára, hogy vajon melyik volt az eredeti módszer, melyik a legautentikusabb. Tök mindegy. A Pilates is lassan a marketing áldozata lesz, eladhatóvá kell tenni. Ebben segítenek az olyan szövegek, amiben szerepel a „leg” toldalék, tehát a legelső, legjobb, leghatásosabb programot hirdetik, hogy a te alakod a legszebb, legformásabb legyen. Mint ahogy mindenhez, a különböző Pilates órákhoz is érdemes kicsit szkeptikusan állni, és saját testünkkel megtapasztalni, hogy milyen nekünk az a Pilates óra.
Amiből biztosan megállapíthatjuk, hogy Pilates órán vagyunk:
1. Az oktató NEM végzi a gyakorlatokat, maximum megmutatja egy-két ismétlésszámig
2. Az oktató folyamatosan javítja a hibákat, adja az instrukciókat
3. Meghatározott légzéssel kell végezni a gyakorlatokat, ezt az oktató instruálja
4. Cipő nélkül, zokniban vagy mezítláb dolgozunk
5. Nincs dinamikus zene, és nem a zene ütemére dolgozunk
6. A gyakorlatok ismétlésszáma alacsony, ellenben lassan, koncentráltan kell kivitelezni őket
7. Alapvetően nem szükséges hozzá eszköz pl. kézi súly
8. Az oktató mindig tekintettel van az egyéni fejlődés mértékére, nem siettet, nem sürget
9. Az oktató fokozottan felhívja a figyelmet az erőközpont tónusban tartására
10. Az órán a zene, a légkör lehetővé teszi a gyakorlatokban való elmélyülést
Azt már nehezebb lenne elmagyarázni, hogy milyen gyakorlatokat végzünk. Sokszor hasonlítanak a klasszikus gimnasztikára, de kevésbé a klasszikus aerobikra. Nincs az óra elején aerobik jellegű dinamikus bemelegítés, de nyújtások, átmozgató mozdulatok mindig. Alapvetően nem emelkedik meg túlzottan a pulzus, nincsen fokozott izzadás, sem légszomj. A Pilates gyakorlatok óráról órára ismétlődnek, tehát nem szabad, hogy olyannal találkozzunk, hogy az egyik órán talajon törzsizomerősítéseket végzünk, majd a következőn csak kitöréseket, guggolásokat. A Pilates módszer gyakorlatkészletébe javarészt matracon hanyatt- vagy hasonfekvésben végzendő gyakorlatok szerepelnek.
Találkoztam már olyannal, hogy valakinek határozott véleménye volt a Pilatesről, majd kiderült, hogy fogalma sincs, hogy milyen az. Ez sokszor abból fakad, hogy ő nem egy igazi Pilates órán volt, hanem egy aerobik oktató autodidakta módon megtanult próbálkozásán. A jó Pilates nem lesz túl lassú, de koncentrálásra kényszerít. Nem lesz túl könnyű, mert nem tudsz lendületet venni és helytelen kivitelezéssel könnyíteni a gyakorlatot. Nem lesz túl bonyolult, mert az oktató mindig instruál. Így vége is a kifogások sorának.
Olyannal még nem találkoztam, aki miután elkezdte, megtapasztalta az igazi Pilatest, ne lett volna szerelmes belé. És új önmagába egyaránt, aki karcsúbb, erősebb, kitartóbb és kiegyensúlyozottabb lett!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: