Pilates Másképp

A két I betűs szó: izzadás és izomláz

Az edzéshez hozzátartozik mindkettő, de jó ha tudjuk, hogy ne szabad, hogy ez váljon az edzések céljává. Biológiai mivoltunk produktumai, és értenünk kell a szerepüket, helyüket.

IZZADÁS: vannak olyan dolgok a testünkkel kapcsolatban, amit nem igazán tudunk befolyásolni. Hál’Istennek…bár tény, hogy megpróbáljuk. Ilyen az izzadás. Eleve fura, hogy a mai társadalmunk ezt a természetes és az ember javát szolgáló biológiai folyamatot minden áron le akarja győzni. Érdemes lenne megkérni az égieket, hogy adjanak nekünk 1 meleg nyári napot, mikor egyáltalán nem izzadunk. Nos: hullanák, mint a legyek a Kemotoxtól. Ugyanis az izzadás nem azért van, hogy minket idegesítsen és nyomot hagyjon a trendi ruháinkon, hanem azért, hogy a szervezet homeosztázisát, belső hőmérsékletét fenntartsa. Ahogy elkezdünk sportolni, elkezd kint melegebb lenni, a hőmérsékletünk feljebb kúszna.

Tips-Working-Out-Hot-Summer-MonthsSportolás közben az izommunka is hőt termel, és ha hagyná a szervezet, hogy felszökkenjen a hőmérsékletünk, akkor felforrnának odabent a belső szervek. Megfigyelhető, hogy nem azonos mértékben izzadunk, és aki kevésbé izzadós, az kevésbé is bírja a terhelést, mert a szervezet megálljt parancsol. Majdnem azt is mondhatjuk, hogy az izzadás mértéke az edzettségi állapotot is mutatja. Abban az értelemben, hogy egy sportos egyén, ha izzad, akkor ő pont jobban bírja az edzését és tovább, az ő esetében a fokozott izzadás nem az edzetlenség jele! Azonban egy túlsúlyos egyén szervezete számára a túlsúly cipelése is akkora teher, hogy a legkisebb fizikai munka hatására is elkezdődik az izzadás. Itt értelemszerűen az izzadás a szervezet segélykiáltása, és nem biztos, hogy érdemes nagyobb terhelésnek alávetni.

Várandósok esetében is igaz hogy nem ajánlatos pulzusemelkedéssel járó sportot űzni, mert bár a kismama tud izzadni, de bent a baba nem. És ahogy a belső hőmérséklet megemelkedik, az kedvezőtlenül hat a babára. Természetesen mozogni lehet, de ne ekkor kezdjük zsírégető steppre járni és intenzíven futni. Komolyabban sportolóknál kivételt lehet tenni.

A szagok ellen mindenképp érdemes védekezni, mert akár a csoportos órán, akár a kondiban akaratlanul is közel kerülhetünk a másik hónaljához és akkor bizony megszédülhetünk. Higiéniai alapkövetelmény a váltó zokni és váltó ruha, mindannyiunk érdekében.

IZOMLÁZ: nyilván akkor jó, ha van, mert akkor ért valamit az edzés, nem? De mi van, ha csak kardióztunk és nincs izomláz? Akkor nem ért semmi? No, ez nem ilyen egyszerű…Az biztos, hogy a női magazinok és sztár edzők fogalomtáránk alapkifejezése az izomláz, mert ezzel akarnak utalni az általuk feltalált edzés hatékonyságára. De az izomláz nem egyenlő azzal, hogy fogyunk vagy izmosodunk, vagy formálódunk. Nem is zárja ki, de semmiképp sem következnek belőle ezek egyenesen arányosan.

forrás: www.nytimes.com

Az izomláz kialakulhat intenzív edzés hatására, amikor nem jut elég oxigén a izommunkához, és tejsavas erjedés kezdődik el. Akinek lassabb az anyagcseréje, az különösen hajlamos rá, mert nem tud kiürülni könnyen a tejsav. Kialakulhat akkor is, amikor egyszerűen túl nehéz a súly és mikroszakadások keletkeznek az izomrostban, így gyulladás alakul ott ki. Így jelentkezhet az izomláz 24 órával az edzés után is és eltarthat 2-3 napig is, de ez nem cél! Sőt…ha olyan fájdalmas izomlázad van, hogy mozdulni sem tudsz, akkor tanulj belőle egy életre…Lehet, hogy nem melegítettél be jól, nem nyújtottál, és nem jól választottál edzésmódszert. Hiába az izomláz, az edzésed mégsem a leghatékonyabb.

Az izomlázra nem lehet gyúrni, mert nem nagyon tudjuk szabályozni. Persze ha extra nagy súlyt kezdesz emelgetni, akkor számíthatsz a fájdalomra, de kérdés, hogy ez mire jó?! Az edzésben a fokozatosságot követjük, és nem a túlterhelést. Nem régiben olvastam egy női magazin online cikkében, hogy ha hátsó felünkre (hátizmok, farizmok) végzünk 2x annyi gyakorlatot, mint az elülső felünkre (hasizom), akkor egyenletesen oszlik majd az izomláz a testünkben. Ekkor butaságot! Az izomláz nem tud eloszlani, miből és hogyan oszlana? És egyáltalán hogyan tudjuk szeparáltan edzeni az izmokat, hogy biztosan teljesüljön a 1/2-es arány? Kövessük inkább azt, hogy minden izomcsoportot dolgoztassunk meg, és lehetőleg komplex gyakorlatokkal, mint például egy alkartámaszos kitartás (plank). Természetesen a testépítés, kondizás másik kategória, de a harmonikus, egészséges testfelépítés és közérzet érdekében dolgoztassunk meg minden izomcsoportot, és annyit érdemes szem előtt tartani, hogy a hátizmokra fektessünk több hangsúlyt, mint a hasizmokra!

csajos

forrás: www.pilateswithhanneke.com

A Pilates módszer nem zsírégető mozgástípus, de a lassan végzett és kitartott mozdulatoktól megizzadhatsz. Tudni kell, hogy a kitartott mozdulatnál az izom folyamatosan a gravitáció ellen dolgozik, tehát nehezebb munkát végez, mint ha összehúzódna újra és újra. Saját testsúllyal dolgozunk, tehát plusz súlyokkal nem tudjuk túlterhelni magunkat, de mélyen fekvő, rég nem használt izmok edzése is előtérbe kerül és elkezdheted érezni a tested. Tehát lehet izomlázad, ami egy új testérzetet ad, de semmiképp sem hosszan tartó fájdalmat.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!