Mikor elkezdtem a pilatesszel foglalkozni, az a kép kezdett felsejleni előttem, hogy ezt a mozgásformát az idősek, betegek kedvelik és max. rájuk lehet építeni. De egy bizonyos kor felett a mozgásszervi problémákat csak szinten tartani lehet, ami önmagában is nagy eredmény, de fiatalon még akár meg is előzhető a baj. A teóriát sikerült is megdöntenem. Az első óráimat korombelieknek, huszonéveseknek kezdtem el tartani és a mai napig az ő körükben a legnépszerűbb. Az interjúalanyaim több mint féléve járnak hozzám, és elmesélték tapasztalataikat, eredményeiket és hogy miért ajánlanák másoknak.
Sokszor hallom idősebbektől, mármint 40 felettiektől, hogy ők azért nem tudják a gyakorlatokat jól végezni, mert nem elég hajlékonyak, nincs hasizmuk, mert már nem húszévesek. A korra hivatkozni az ő esetükben aggályos, inkább azt kellene mondani, hogy „azért nem tudom megcsinálni, mert az elmúlt 20 évben ültem az irodában és alig mozogtam”. Interneten is terjednek olyan jó példák, mint a 70-80 éves hölgyek, akik még mindig aktívak, hajlékonyak, mert egész életükben sportoltak. A másik oldala a dolognak pedig az, hogy egy mai huszonéves jó esetben 6 éves kora óta ül a fenekén különböző asztalok mögött, mire az egyetemet elvégzi, már 16 éve ücsörög. Az egyetemi padból pedig rögtön az íróasztal mögé ül, hogy megkezdje napi 10 órás blokkokból felépített legalább még 40 évig tartó körforgását, amit úgy hívnak irodai munka. Sajnos, mi huszonévesek, már közel sem vagyunk olyan fittek, mint anyáink voltak ilyen korukba. Végeredményben mindenki hátrányos helyzetből indul a kitartás, a szorgalom és az akart különbözteti meg az órára járókat, nem pedig az életkor.
A lányok életkora hasonló, foglalkozásuk különböző, de mindannyian ülőmunkát folytatnak:
Ildi, 24 éves, bankban dolgozik
Szandra, 26 éves, ügyvezetői asszisztens
Berni, 25 éves, oktatásszervező, rendezvényszervező
Niki, 32 éves, koordinátor
Petra, 26 éves, irodai munkát végez
Mióta jársz pilatesre?
Ildi: Április óta járok pilatesre.
Szandra: Január óta.
Berni: Kb. 1 éve járok pilatesre.
Niki: Egész pontosan február 14-e óta.
Petra: Kisebb-nagyobb kihagyásokkal tavaly november óta.
Heti hány alkalommal?
Ildi: Általában heti 2 alkalommal, ez így jól bevált nekem, szerintem heti két alkalomra szükség van.
Szandra: Heti kétszer, és most hagytam ki 3 hetet szabadság miatt, de majd belepusztultam.
Berni: Általában heti 1 alkalommal, év elején volt egy hosszabb (1 hónapos) kihagyás a munka miatt.
Petra: Heti egyszer mindenképpen szeretnék ott lenni, de ha tehetem megyek kétszer is. Az év elején, február-március környékén volt egy nagyobb kihagyásom a munka miatt.
Niki: Hetente kétszer.
Miért kezdted el?
Ildi: Mindig is érdekelt a pilates, főleg mióta a Joy felvilágosított róla, hogy Jennifer Aniston is e mozgásformának köszönheti tökéletes alakját 🙂 Mivel érdekelt, utána olvastam és kiderült, hogy segíthet a problémámon: sajnos görbén tartom magam kamasz korom óta. Ami egyrészt esztétikailag is rombolja az összképet, másrészt további problémák okozója is. Ráadásul a munkámból kifolyólag egész nap ülök. Szóval éreztem, hogy tennem kell valamit. Elhatároztam magam.
Szandra: Olyan sportot szerettem volna találni, ahová akkor is eljárok ha fúj a szél és esik a hó, és a pilatesterem a város másik oldalán van. Sikerült. Átvészeltem vele egy 7 éves kapcsolat végét, és azóta is szinten tart:)
Berni: Az egész sportolás témát akkor kezdtem el, amikor munkatársaimmal (Timivel és Petrával:)) elmentünk edzőterembe, ahol voltak csoportos órák is, és ott próbáltam ki először a pilatest. Semmilyen konkrét elképzelésem nem volt, hogy milyen lesz a pilates, viszont mikor kipróbáltam, rögtön éreztem, hogy ez az a mozgásforma, ami fekszik nekem.
Niki: Egyrészt régóta kerestem már olyan mozgásformát, amit szívesen csinálok, heti rendszerességgel és nem hangos zenére ugribugri. Aztán rátaláltam a blogodra, jelentkeztem egy órára és úgy éreztem megvan. Másrészt ülőmunkát végzek évek óta, úgy éreztem kicsit “lemerevedett” a testem. Harmadrészt, meg természetesen csinosodni és formálódni szerettem volna.
Petra: Két oka volt annak, hogy elkezdtem: az egyik, hogy a munkám stresszes, kellett egy olyan hely, ahol kikapcsolhatok. A pilates nagyon jó alkalom arra, hogy egyszerre sportoljak és kikapcsoljak. A másik ok, hogy ha sokat kellett állnom egy helyben (sorbanállás, koncert) rendszeresen megfájdult a derekam, és ilyenkor csak dőltem jobbra-balra, hogy jobb legyen. Nem lett. Nekem az is nagyon fontos volt, hogy Te tartod az órákat, hiszen ismertelek előtte.
Milyen volt az első alkalom?
Ildi: Az első óra után éreztem, hogy jó helyen vagyok, sőt már az előzetes telefonhívásból amikor az órát egyeztettük, nagyon pozitív benyomást keltett bennem a kedvességed és közvetlenséged. Arra pedig végképp nem számítottam, hogy egy jó hangulatú viccelődös órának nézek elébe. Hogy nem gond, ha valamit nem tökéletesen csinálok.. sőt… jössz és segítesz megmutatod, türelmesen.
Szandra: Fárasztó. Sok koncentrációt igényelt, és rengeteg új izmom lett hirtelen, amikről eddig nem is tudtam:)
Berni: Először nehéz volt csinálni a gyakorlatokat, hiszen egyáltalán nem sportoltam előtte, úgyhogy nem voltam túlságosan edzett. De ahogy egyre több órán részt vettem, és ismerősek lettek a gyakorlatok, tudtam, hogy mire kell odafigyelni, és örültem neki, hogy ezeket egyre jobban meg tudom csinálni.
Niki: Rácsodálkozós, hogy azok a gyakorlatok, amik olyan könnyednek tűnnek, nagyon is kemények. Ugyanakkor frissnek és üdének éreztem magam.
Petra: Az első alkalommal rájöttem, hogy lehetséges, hogy az ember 60 percig csak magára figyeljen, és úgy menjen ki a teremből, hogy teljesen feltöltődött.
Milyen változásokat tapasztalsz?
Ildi:Felemelő érzés a tükörbe nézni és észrevenni ahogy kezd változni a testem (fenék, deréktájék) és az, hogy néha azt veszem észre, hogy már magamtól is egyenesen tartom magam! 🙂 És az órán is amikor észreveszem, hogy valamit már sokkal jobban meg tudok csinálni, az boldogsággal tölt el. A párom is megjegyezte már, hogy pilates után mindig fel vagyok dobva, még akkor is ha fárasztó volt a napom.
Szandra: Feszes vagyok. Tetőtől talpig. A hasam alatt is fellelhető a hasizom, érezhetően. Jobb a közérzetem, a futásban is sokat segít, hogy tudom tartani a testem, még akkor is ha fáradt vagyok. És nem fáj a derekam.
Berni: A pilates egyértelmű változásokat hozott az életemben, és nemcsak testileg, hanem lelkileg is. Nagyon rossz volt a testtartásom, amit nagyon utáltam is magamban, a pilatesnek köszönhetem, hogy megtanultam, hogyan kell helyesen állni, ülni, mozogni. Ezzel párhuzamosan sokkal magabiztosabb és határozottabb is lettem. Régebben nagyon sokat fájt a hátam, derekam, most már sokkal kevesebbszer fordul elő, és például nem 10 perc álldogálás után kezdem érezni, és ha ez elő is fordul, rögtön eszembe jut, hogy hogyan segíthetek rajta.
Niki: Kisimultak az idegeim, karcsúbb lettem, helyesebben tartom magam.
Petra: Sajnos nem vagyok túl kitartó, úgyhogy az mindenképpen egy jó változás, hogy már közel egy éve rendszeresen (kisebb kihagyásokkal) járok az órákra, és nem azért mert kötelező, hanem mert azért várom a nap végét, hogy mehessünk pilatesre. Ezek mellett már a metrón/buszon/villamoson is a tartásomra figyelek.
Miért ajánlanád másoknak?
Szandra: Mert kikapcsol, leköt, belső tartást és önbizalmat ad. Feszesít, erősít, kívül belül. És az ember alakja változik sokat és látványosan. Van derekam, fenekem, egész jó érzés:)
Berni: Azért ajánlanám másoknak a pilatest, mert nagyon jól esik az órák utáni fáradság és a másnapi izomláz a hasban, ráadásul az órák kedvesek és barátságosak, jó a hangulat, érdemes kipróbálni! 😉
Niki: Mert felüdíti a testet és a lelket, valamint remek csapatban tölthetsz hetente két órát.
Petra: Mert nem fáj a derekam, ha hosszabb ideig kell állnom, és mert szerintem mindenkinek érdemes egyszer kipróbálnia azt az állapotot, mikor 60 percre kikapcsolsz, és csak magadra figyelsz. Nem mellesleg, ha egy koncerten az énekes azt mondja, hogy iszonyatosan fáj a háta, és nem tudja, hogy fogja bírni a koncertet, az az első gondolatom az, hogy javasolni kellene neki a pilatest Timinél 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: