Pilates Másképp

Miért fáj a hát és ki segíthet?

Azt le kell szögeznem, hogy nem vagyok sem gyógytornász, sem pedig orvos. Én nem tudok diagnosztizálni senkit, a tünetek ismeretében ajánlásokat tehetek, de az már a te egyéni felelősséged, hogy mit kezdesz a testeddel!

A hát- és derékfájások egy része a mozgásszegény életmódból következik, amihez rendszeres üldögélés, álldogálás, vagy aránytalan mértékű fizikai munka társul. Ezek következtében a szervezet alul- vagy túlterhelődik, bizonyos izmok többet, mások kevesebbet dolgoznak és a testben lévő izomegyensúly felborul. Ilyenkor gerincferdülések, előre esett vállak, túl domború, túl homorú háti szakaszok alakulnak ki. Mivel az izmok ízületeket is átívelnek, így azokat is kimozdítják, elmozdítják, így ízületi problémák is társulhatnak mindehhez.

A deréktáji panaszokat okozhatja a csigolyák túlzott terheléséből adódó kiboltosulás, súlyosabb esetben sérv, akár több csigolya között is. Ez utóbbi esetben már lábzsibbadás, komoly érzés kiesés is jöhet, aminek kezelése eleinte mindenképp orvosi szakértelmet is igényel! Ha még nem ilyen komoly baj, akkor az izmok túlzott feszessége, rossz keringése is okozhat panaszokat. Attól függően, hogy mi a probléma, más lehet a kezelési mód is.

A nyakunk is a gerincünk része és a nem megfelelő fejtartás miatt, itt is lehetnek funkcionális vagy strukturális elváltozások. Ezek okozhatnak panaszokat a karokban pl. zsibbadást, de a fejnél is, akár fülzúgást, szédülést. Mivel ezek a tünetek komolyak is lehetnek, érdemes orvoshoz fordulni, de ha nem talál pl. idegrendszeri okot, akkor gyógytornászhoz is tovább mehetünk, mert lehet, hogy a tartás rendezés lesz a megoldás.

Az izmokon, testtartásunkon, fizikai testünkön túl, bizony a lelki életünk, gondolkodásunk, pszichénk is kihatással lehet az izomtónusra. Az állandó feszültség, a változtatni nem tudás, az ugrásra kész álláspont az izmokat merevvé teszi. És ha azok feszülnek, akkor feszítenek is, és lehet, hogy a torna enyhít a panaszon, de hosszú távú megoldást nem nyújt. Lehet passzív lazítási technikákat alkalmazni mint pl. masszás vagy tanulhatunk relaxálni, meditálni, de a legjobb lenne felismerni, hogy milyen élethelyzet terhe ül a vállunkon, hátunkon, mit cipelünk és ha ezt el tudjuk tenni, akkor megkönnyebbülünk.

A diagnózis felállításában segíthet az orvos, a gyógytornász, az edző és te magad is, amennyiben figyeled a tested és értelmezed jelzéseit! A fájdalmak figyelmen kívül hagyása nem megoldás. És ahogy fentebb is írtam, utalhatnak komoly betegségekre is, tehát mindenképp érdemes vizsgálódni. Léteznek olyan betegségek is, amik genetikai eredetűek, akár csak felnőtt körben hozzák a tüneteket és kevés pusztán tornázgatni. Bizonyos betegségek csak megfelelő képalkotó diagnosztikai módszerrel láthatóak, így szükséges lehet pl. egy MRI. Viszont azt is érteni kell, hogy az orvos nem fog megmenteni! A gyógyszeres és műtéti kezelés mellett a torna lesz a legfontosabb gyógymód! De a tornát neked kell csinálni, azzal a felelősséggel, hogy ha nem végzed, akkor az állapotod romlani fog.

A stúdióban a pilatest és gerinctréninget is preventív szemlélettel tartjuk, tehát csak olyan gyakorlatokat alkalmazunk, amik biztosan senkinek nem ártanak. Lehet, hogy a teljesen egészséges (no de ki az?!) meg tudna csinálni más verziót is, de minek kockáztassunk. Az erőnléttől függően pedig mindenki kaphat nehezítést, könnyítést, de ez nem fogja a gyakorlatot veszélyessé tenni a gerinced szempontjából, csupán több fizikai erőt és odafigyelést igényel majd. A csoportban végzett torna soha nem tud olyan személyre szabott lenni, mint egy egyéni gyógytorna, így ha az állapotod javulásához ez kell, akkor eleinte vállad ezt az extra költséget, majd később csatlakozhatsz csoporthoz is.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!