A várandósság alatt és után még azoknak is aktuális lehet a „mit tornázzak?” kérdés, akik korábban nem igazán éltek sportos életet. Tudjuk jól, hogy a mama aktivitása a babának is jót tesz és a várandósság okozta plusz terhek miatt az izmok karbantartása különösen fontos. A pilates egy kedvelt mozgásforma, tisztázzuk, hogy mikor és milyen formában ajánlott!
A pilates egy mélyizom fókuszú módszer, mely elsősorban a has izomzatát dolgoztatja meg. Hogy miért? Mert a testünk magja itt van, az erőközpontunk, mely ha okos és tényleg megfelelően erős, akkor a gerincről leveszi, átveszi a terhek egy részét. Tehát nem csupán arról van szó, hogy kockás hasat csinálunk, hanem funkcionálisan jól működő és tudatosan irányítható izomműködést hozunk létre. Ebből következik, hogy a pilates óra nagy részében a hasizmokat olyan mértékben fogjuk használni, ami egy várandós nő, főleg egy kezdő sportoló esetében sok lehet. Ugyanakkor a várandósság alatt is edzhetőek a hasizmok. Bizonyos pilates gyakorlatokban a hasizmokat nem késztetjük összehúzódásra, csupán feszülnek, tartanak, támasztanak és ebben a funkcióban várandósan is használhatóak, edzhetőek. De ha egy hagyományos csoportos órára megy be a kismama, akkor kihívás elé állíthatja az oktatót és nem biztos, hogy kellő figyelmet fog kapni és megfelelően lesznek módosítva a gyakorlatok. Amennyiben a kismama korábban is edzett, ismeri a testét, akkor ezt megbeszélve az oktatóval, sokkal könnyebb lesz a közös munka egy csoportos órán. Kismamaként, ha biztosra akarsz menni, akkor a „várandós”, „kismama” előtaggal ellátott óratípusokat keresd, vagy válassz magánórát.
A kismama programokban fókuszban lesz a hátizomzat, farizmok és karizmok erősítése. A hátizmoknak már a várandósság alatt nagy szerep jut, és a farizomnak is a medence stabilizálása miatt, mert a has növekedése következtében a medence hajlamos elbillenni a neutrális helyzetből. A karizmoknak pedig a baba születése után jut nagyobb szerep. A pilates alapvetően nem egy keringésfokozó mozgásforma, így nagy sétákkal ez kiegészíthető.
A sztenderd szerint 12. hét után javasolják a tornát. De ha te korábban is sportoltál, akkor miért állnál le hetekre? Eleve 5-6. hét körül veszed csak észre, hogy terhes vagy, amit addig sportolsz, az minden bizonnyal a megszokott terhelést adja neked. A hátizmok, törzsizmok erősítése, ugrálással nem járó mozgások bármikor végezhetőek. Elsősorban a félelmet kell legyőzni és elővenni a józan eszet illetve figyelni, hogy mire van igényed. A méh növekedéséből fakadó érzeteket, meg kell tudni különböztetni a rendellenes görcsöktől. Az aktivitásnak, az erősítésnek, nyújtásnak több jótékony hatása van, mint káros, így semmiképp se mellőzük!
A szülés után az orvos meg fog határozni egy pihenési időt, ez 4-6 hét attól függően, hogyan zajlott a szülés illetve figyelembe vehető a kismama korábbi állapota, edzettségi szintje. Mostanában egyre jobban beépült a köztudatba, hogy a várandósság során szétnyílhat a hasizmok közötti kötőszövet. Ez egy pilates alapú tornával, a szétnyílás mértékét figyelembe véve rehabilitálható. A LoveYourBelly program kifejezetten ezt a célt szolgálja. A pilates módszer ismeretével már a hasizmok regenerálása is könnyebben fog menni. A szülés utáni időszakban a pilates már módosítások nélkül végezhető, viszont a gyakorlatok könnyített verziójának végzése indokolt lehet. Ezt a segítséget már a csoportos órákon is meg tudja kapni a friss anyuka.
A stúdióban is indítunk kifejezett kismama pilates órát és magánórára lehet jelentkezni. A gerinctréning csoportos órák bátran ajánlhatóak várandósoknak is, a kezdő csoport inkább az óvatosabb, kezdőbb kismamáknak, a dinamikus változat pedig azoknak, akik korábban is rendszeresen edzettek. A szülés utáni időszakban már bármelyik órán részt lehet venni, türelemmel és nem nagy elvárásokkal érkezve, figyelve, hogy a testnek mire van igénye. Rendszeresen szervezünk LoveYourBelly tanfolyamokat azok számára, aki tapasztalják a szétnyílást.
Órarend itt – Kismama órák dec.13-tól!
LoveYourBelly tanfolyamok
Karácsonyi akciók és árak
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: