A mozgás szerepe már unalomig ismételt, hangsúlyozása elcsépelt. Általában kiemelik az izomerősítő, alakformáló szerepét, a keringési rendszerre és a tüdőre gyakorolt pozitív hatását, beszélnek arról, hogy jó a stressz ellen, kiegyensúlyoz. De mi van, ha ettől sokkal, de sokkal többről van szó. Mi van, ha olyan szinten és mélységben járul hozzá az egészségünkhöz, amit el sem tudunk képzelni?
Sajnálom, hogy a sportra való buzdítás a női magazinok klikkvadász cikkei és a fitnesz termek marketing hadjárata miatt, abban merül ki, hogy formálhatjuk vele alakunkat és majd irigylésre méltóan nézünk ki a strandon. Sajnálom, hogy ezzel azt a benyomást keltik, mintha a sport egy rövid távon használható eszköz lenne arra, hogy valami külsőségekre épülő célt elérjünk, és aztán soha többet nem kell gyakorolnunk. Ez öreg hiba. Annyira nagy hiba, hogy sokak emiatt nem is tudnak a rendszeres sportolásra rászokni. Mert azt hiszik, hogy nem is kell, és ha rövid távon nem hoz nekik testileg látható eredményt, akkor feleslegesnek is tartják.
De azt tudtad, hogy edzés hatására a szervezet működése megváltozik, máshogy kering a vér, máshogy termelődnek a hormonok, minden egyes sejtedhez eljut az edzés hatása? Tudtad, hogy nem csak a külső megjelenésre hat a sportolás, hanem a belső szerveidre, anyagcserédre, mindenedre? El tudod azt képzelni, hogy csupán a rendszeres sportolásnak van prevenciós hatása és segít a komolyabb betegségek elkerülésében is? Lehetségesnek tartod, hogy bizonyos tünetegyüttesek csökkenhetnek, megszűnhetnek, ha rendszeresen sportolsz?
Bizony, ezek nem csak elképzelések, hanem tudományosan bizonyított tények, és rengeteg ember tudja saját tapasztalatból is megerősíteni. Manapság az endokrin betegségek, azaz a hormonális egyensúly vesztések nagyon gyakoriak férfiak és nők körében is. Mégis általában nőknél diagnosztizálják őket hamarabb, mert náluk fontosabb az esztétikum illetve a termékenységi problémák sürgetőbb kivizsgálást vonzanak maguk után. Ezek a hormonális eredetű betegségek pl. pajzsmirigy alul vagy túlműködés, PCOS, endometriózis, az anyagcsere betegségek mint az inzulinrezisztencia, civilizációs betegségeknek tekinthetőek, melyet az életmódunkkal alakítunk ki magunknak. De hogyan élünk ma?
Krónikus stresszben, elvárások sűrűjében. Xenoösztrogénekkel (vegyszerekkel) terhelt környezetben, sugárzó elektronikai cikkek között, számítógépek előtt 8-12 órát dolgozva, közben élelmiszeripari termékeket rágcsálva. Gyorsan fogyasztunk, olyat, ami finom, ami vonzó, ami édes. Már kisgyermekkortól így élünk, sőt a magzat az édesanyja hasában ezekkel a hatásokkal találkozik. Ez nem közhely! Ezek tények! A mozgás rendszeres sportként csak a legkitartóbbak életében jelenik meg, és akik mellőzik időhiányra vagy anyagi gondokra hivatkoznak. Mert az hisszük, hogy a sport ma az edzőteremben eltöltött heti 3 x 1,5 órát jelenti és ha ez nincs meg, akkor minden felesleges.
Minden mozgás számít, ami pulzus emel, verejtékezéssel jár, izommunkával és legalább 30 percig tart! Viszont abban nincs semmi átverés, hogy ezt az ingert rendszeresen kell a szervezetednek megadni. A mozgás alapvető stresszűzű, mert a düh fázisában segít levezetni az indulatot. Ha nyugalmi állapotban rendszeresen sportolsz, akkor pedig kiegyensúlyozó hatása van, mert ilyenkor flow állapotba tudsz kerülni, kapsz egy kis endorfint, elfelejted a bút , a bajt. Termelődik az irizin nevű hormonszerű anyag , mely pozitívan inzulinrezisztencia esetén is. A testzsír vesztés hatására a tárolt ösztrogén ki tud ürülni, ami fontos a hormonális problémák hátterében általában meghúzódó ösztrogéndominancia esetében. Az izom aktív szövet, energiát használ fel, így aki izmosabb, kevésbé lesz hízékony egy normális táplálkozás mellett.
Férfiak esetében az ülő életmód hozzájárulhat prosztata problémákhoz, termékenységi problémákhoz, azáltal, hogy a férfi gonád szervek folyamatosan nyomás alatt vannak és így nincs bennük megfelelő vérkeringés. Hosszú távon is a férfi egészségét szolgálja a rendszeres testmozgás.
A testmozgás legyen olyan, ami kedvedre való, de hatékony, ami abban is mérhető, hogy nem túl könnyű, nem túl lötyögős, érzed, hogy megmozgat, kifáraszt. Otthoni körülmények között is tudsz edzeni. A pilates és gerinctréning alapú mozgás otthon is biztonsággal végezhető és kezdőknek is javasolt. A kocogás nem túl nagy túlsúllyal rendelkezőknek lehet jó kis endorfintermelő kikapcsolódás. Nem kérdés az, hogy mozogni kell!
Azok a nők, akik termékenységi kihívásokkal küzdenek, rendszertelen menstruációval, nem tudnak fogyni, falási rohamaik vannak, nem tudnak aludni, az elsők között tegyék meg, hogy heti 3-szor 30 percet kezdenek sportolni, és ez mindenképp tartalmaz keringésfokozó és erősítő edzést is. Számomra a pilatesben mind a kettő benne van.
A primer prevenció, azaz az egészségmegőrzés, betegségek elkerülésének pillérei a sport, a táplálkozás, a tudatosság, a környezeti ártalmak kerülése amennyire lehet, a rezilencia azaz a hozzáállás, mely segítségével kihívásként tekintesz a nehézségekre és megoldod őket, a relaxáció, stresszűzés, kikapcsolódás különböző módszereinek alkalmazása. A mai ember már nem úgy él, mint az őseink, kár is lenne úgy gondolkodni, hogy a dédipapa kapált, aztán ehette a szalonnát, nem volt semmi baja. Csak hogy dédipapa nem piskótatalléron és bolognai szószon nőtt fel, nem volt hozzátapadva a telefonjához, nem üvegkalitkába töltötte a napját, hanem a természetben a napsütésben és nem egy általános szorongatottságban élt, hanem örült annak, amije van. És persze, akkor is voltak kivételek, mert az élet nem ilyen egyszerű. Az őseink sokszor háborúban, létbizonytalanságban éltek, ennek nyomait hordozzuk magunkban, de ez a fajta lelki teher talán mégsem volt annyira káros, mint a táplálkozásból, reménytelenségből, inaktivitásból és a túl sok információból eredő károk! Ma nyugodtabban élhetnék, egészségesebben és mégis a kényelemnek isszuk a levét! Az életmódunkban a mai körülmények között mindenképp tudatosan kell változtatnunk, olykor szembe mennünk, magunkra figyelnünk, hogy a betegségeket el tudjuk kerülni!
Ha otthon szereznél tornázni, ajánlom videós programjaimat, melyhez havi díjas rendszerben lehet csatlakozni. 200 Ft/nap semmi az egészségedért! Sok-sok tapasztalat alapján garantálom, hogy fog nálad is működni!
Kommentek