Pilates Másképp

A fitnesz ipar vidám vasárnapjai – menjek vagy ne menjek?

Pár hete rendezték meg a Fibalance-t a Sportarénában, ezt követik más hasonló rendezvények, futóversenyek, egészen őszig. A tömeg, a lelkesedés az energia igen vonzó, de kérdés, hogy mindenkinek ajánlott a részvétel és mire számíthatunk a borsos belépőért.

fitbalance2Körülbelül 6-7 éve járok ilyen rendezvényekre, és ahogy a fitnesz ipar is sokat, úgy ezek a rendezvények is rengeteget változtak. Alapvető, hogy ilyenkor nagyon széles skálán próbálják bemutatni az aktuális, trendi fitnesz irányzatokat és sztárprezenterek vagy feltörekvő edzők vezetik az órákat. Edzői oldalról nagyon nagy dolog, ha egy ilyen rendezvényen lehet valaki prezenter. De mind vendégként, mind edzőként szembesülni kell azzal, hogy szakmailag nem lehet a legjobb oldalunkat mutatni. A rendezvény egy show, ahol mellesleg egyszerű, sportolni vágyó hölgyek, urak is végig dolgozzák az órákat. De olyan mennyiségű ember gyűlik itt össze, hogy nem fér bele ebbe a műfajba, hogy az edző a vendég szempontjából szakmailag is kifogástalan órát vezényeljen le. Itt nem érvényesül a prevenció, a fokozatosság elve, nem lesz hibajavítás, és senki nem fog az egyes emberekre figyelni. A rendezvényen a HANGULAT az első. Azt is mondhatnám, hogy kedvcsinálónak, ízelítőnek is jó, hogy aztán később a fitneszteremben is azt az edzőt és azt az óratípust válasszuk. Ha csak végképp el nem megy a kedvünk, vagy le nem dönt a lábunkról egy sportsérülés.

A rendezvényeken főleg a nagyszínpadon sokszor elég kemények az órák. Edző szemmel is csak lesek, hogy a csupasz betonon, matrac nélkül, hogyan lehet mindenféle fekvőtámaszokat nyomni, a puszta földön térdelve, és 2mindenféle gerincedző gyakorlatokat intenzív zenére úgy nyomni, hogy a legtöbben azt sem tudják, hogy mit kell csinálni. A színpad messze van, és instrukciók alig hangzanak el, mert arra nincs idő, és elviszi a buzdító hangulatot. Látom a magabiztos résztvevőket, akik azt hiszik, hogy teljesen rendben van amit és ahogy csinálnak. Az is lehet, hogy a saját edzőjük sem javította ki a tartásukat, a kivitelezést így tényleg hihetik, hogy az úgy tökéletes. A zene, a dübörgés egyszerűen beszippant, és nem számít, hogy a pulzus az egekbe van, és hogy könnyen megsérülhetünk. De a fitnesz rendezvény ezzel jár. A kisebb termekben, kisebb a létszám, családiasabb a hangulat, ott könnyebb dolgozni. Bár ez is edzőfüggő. Az idei Fitbalance-on voltam olyan Pilatesen, ahol 8 nő egyszerre oktatott a színpadon, végig darálva egy koreográfiát, miközben hullottak a vendégek, és büdös bogárként a hátukon vergődtek, mert nem tudtak olyan dinamikusan és precízen dolgozni, mint az a 8 oktató a színpadon. Szerintem ez a bemutató a vendégek kedvét elvette a további Pilatesezéstől, mert kezdők számára elérhetetlen és élvezhetetlen magasságokat mutatott be, ahol konkrétan le is szarják, hogy mi van a vendégekkel. Az edzőknek továbbra is nagy a felelőssége és nem a saját kedvükre kellene dolgozniuk, hanem a vendégek érdekeit szem előtt tartani. Még szerencse, hogy ilyen rendezvényből nincs sok. Bár sokat elárulhat arról, hogy mi történik a fitnesztermekben…

imagesIdén a nagyszínpadon én két órát nyomtam végig (próbáltam), a deepWork-öt és a Zumbát. A deepwork brutális volt. Én élveztem, mert pontosan tudtam, hogy hogyan kell végezni a gyakorlatokat, hogy a derekamat kíméljem, hogyan izoláljam az izommunkát. Sokan viszont nem értik, nem látják, nem tudják, hogy nem csak leutánozni kell az edzőt, hanem tudatos izommunkával végezni a gyakorlatokat, hogy hatásuk is legyen. Ha a deepWork óra a fitneszteremben is ilyen, akkor nem tekinthető igazán gerincbarátnak. Mert ilyen intenzitáson egy testtudattal alig rendelkező egyén, nem tudja kivitelezni a gyakorlatokat anélkül, hogy középtávon sérüléseket idézne elő. Amennyiben tudatos a vendég és mértéket tart, akkor lehet élvezetes az óra. A Zumbában amatőr vagyok, és ez látszott is. Mivel nem ismertem az alapgyakorlatokat, a színpadig szemüveg nélkül alig láttam el, így egyáltalán nem tudtam követni a kígyómozgású edzőnőt. Az ide-oda tekergetések olyan iramúak voltak, hogy a gerincek egyszerre sikítottak fel, és csak reméltem, hogy valaki tudja, hogy feszítse meg a hasizmokat és hogyan riszálja a ciciket anélkül, hogy épp derékban kettétörne. A zenét csíptem, de rájöttem, hogy Zumba órára nem fogok járni, pedig van ritmusérzékem és szeretek táncolni.

Néhány szó az ajándékcsomagról és a frissítésről: évről évre szánalmasabb és rendezvényenként is változó. Az ajándékcsomagban itt semmi sem volt, csak szórólapok és mindegyikből kettő. A csomag úgy ahogy van, kuka volt. A frissítés csak víz volt, pedig régebben kínáltak sportitalt, aszalt gyümit, sőt volt ebéd is. is. Tehát vinni kell magunkkal elemózsiát, mert a több óra edzést csak vízzel, nem lehet kibírni. Kérlek, ne gondold, hogy ettől fogsz lefogyni, ettől csak rosszul leszel!

Konklúzió: ha valaki egyébként is űzi az a sportot, és végigcsinálja az órát, akkor ő élvezi, mert van rutinja. Ha nem próbálta még sosem, itt nem biztos, hogy meg fogja szeretni, mert az óra célcsoportját egyébként sem azok képezik, akik kezdők benne. Ha teljesen kezdő valaki, akkor egy ilyen rendezvényen a frusztrációja tud nőni, de nem biztos, hogy lesz kedve belevágni egy-egy mozgásformába. Ha kezdőként, akar haladni a tömeggel, könnyen kidőlhet, mert senki nem mondja, hogy nem elvárás, hogy napi 10 órát nyomj végig, és néha elég figyelni. Sportos, edzett emberként érdekes, kihívással teli lehet a rendezvény, de fontos, hogy tudj szelektálni és fejvesztve ne kövesd a tömeget.

Tanácsok:

  • Ha túl keménynek érzel egy óratípust, inkább áll ki a sorból.
  • Ha már nem tudod követni és nincs erőd helyesen csinálni, akkor pihenj.
  • A körülötted állók közül keress valakit, akin látszik, hogy erősebb, ügyesebb, ő valószínűleg jól végzi a gyakorlatokat, őt tudod követni.
  • A saját edzettségi állapotodhoz mérten adagold az edzéseket, reális kihívást állítsd magad elé.
  • Folyamatosan pótold a folyadékot, rágcsálj könnyű, de energiadús ételeket.
  • A magunk módján nyújtsunk a nap végén, mert az órák végén általában nincs nyújtás! Régebben a nagyszínpadon nyújtással fejezték meg a napot, de ez mára már nem trendi, így mindenkit hazaküldenek meghalni.

Próbáld ki, tapasztald meg, élvezd és vigyázz magadra!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!