Pilates Másképp

15 titok, amit mindig is tudni akartál a Pilatesről!

Naponta kapom a kérdéseket a kételkedőktől, a bizakodóktól, ki felmentést keresve, ki megoldásra várva teszi fel ezeket. Sok dolgot én szeretnék elmondani kérdés nélkül is. Összegyűjtöttem a legfontosabbakat, ami felmerülhet a pilatesszel kapcsolatban. De a puding próbája az evés, így ne csak olvasgass róla, hanem próbáld is ki!

A pilates olyan, mint a jóga?
Nem, bár részben hasonló. Joe Pilates a mozgásprogramjába jógaszerű elemeket is beletett, de a jógával ellentétben nem hasi, hanem mellkasi légzést alkalmazunk. A jóga több ezer éves tradíciója és filozófiája egy életmódot, egy szemléletet is tükröz, az ászanákat inkább kitartják és a kitartott gyakorlatok nyújtó és erősítő hatása érvényesül. A pilates inkább “flow” jellegű, ritkán kitartottak a gyakorlatok és mindig a test harmonikus átmozgatása a cél. Az erőközpont az a has tájéki mélyizmok vannak fókuszban.

A pilatest kizárólag idősek, mozgásszervi betegek végezhetik?
Nem, sőt az igazság az, hogy az igazi pilates egy idősnek, betegnek elsőre nehéznek, bonyolultnak tűnhet, így egyszerűsítve, könnyítve, a speciális életkort vagy egészségi állapotot figyelembe véve végezhető. Az biztos, hogy ártani nem fog, ha az oktató segítségével helyes a kivitelezés.

Kezdőknek is való?
Ha a pilatesben és a sportos életmódban egyaránt kezdő vagy, akkor is elkezdheted a pilatest. A módszer lehetővé teszi, hogy a gyakorlatokat könnyítsük, építkezzünk és adott esetben egy építőelemmel lejjebb maradjunk. Kitartásra viszont mindenképp szükség van. Szoktuk mondani, hogy a pilateshez intelligencia és érettség kell, mert az egyszerű lábat lendítünk, súlyokat emelgetünk, ugrálunk típusú edzésfajtákhoz képest nagyobb koncentrációt követel, de megéri!

Nem túl monoton, nem alszom el az unalomtól?
Nálam nem 🙂 Sokat fogsz tanulni magadról, kihívások elé állítanak majd a feladatok, attól, hogy a zene nem dübörög és nem kiabálom, hogy “még 50 ismétlés”, lehet izgalmas és hatékony a mozgás. A zene kellemes, motiváló, és teret ad a befelé figyelésre. Egy gyakorlatot max. 10-12 x ismétlünk, lehetőséged sincs megunni, mert már jön is a következő feladat!

Férfiként járhatok az órára?
Hogyne, hisz a módszer kitalálója, Pilates is a Joseph keresztnevet viselte, férfi volt a javából! Tudom, hogy elsőnek lányosnak tűnhet a mozgás, főleg mert nincsenek súlyok és vasak, de próbáld csak ki és meglátod, hogy milyen erőt és kitartást kíván. Igazán férfias dolog teljesíteni egy órát! Zavarba lehetsz, hogy csak csajok között vagy, de ez biztasson, hogy hívj el még több havert, add tovább a tapasztalataidat és többen lesztek! Vagy érezd magad nagyon királynak, hogy dacolva minden előítélettel bevállalsz valamit, amitől szuper tested lesz és soha többé derékfájás!

Fáj a derekam az órán, akkor ez nem nekem való?
Az órán épp azt tanuljuk meg, hogyan állítsd be a medencét ahhoz, hogy ne fájjon a derekad. De amíg az izmok gyengék, sok feladatban jelentkezhet diszkomfortérzet különböző testtájakon. Kérlek, légy türelmes! Vegyél vissza a tempóból, kövesd az utasításaim, csökkentsd az ismétlésszámot és haladj, fejlődj fokozatosan! A kellemetlenségek úgy tűnnek el, ahogy az izmok erősödnek, ahogy a testtudat fejlődik. Mindig tudjuk a gyakorlatokat könnyíteni, de ehhez kommunikálnunk kell! Ha valami nem megy, nem feladni kell, hanem megtalálni a Neked megfelelő utat! A testtudat lassan ébred, de után sosem hagy el minket. Így szűnnek meg a fájdalmak is, tarts ki és légy türelmes magadhoz!

Ha gyakorlás közben fáj valamim, azonnal álljak le?
Ne! Hamarosan megtanulsz különbséget tenni az izomfáradtság és a tényleges fájdalom között. Akkor állj le, ha szokatlan, nyílaló erős fájdalmat érzel, jellemzően idegbecsípődés jele lehet ez. Azonban ha farizomgyakorlatnál “fáj” a feneked, a csípőd “sikít”, vagy a vállad elgyötört, akkor tudd, hogy az izom épp most kapja meg a  magáét! Mikor egész nap ülsz, az izomegyensúly felborul. Bizonyos izmok megnyúlnak, elgyengülnek és mikor funkcionálisan elkezdjük őket dolgoztatni, akkor nagyon hamar jeleznek, hogy nincsenek ehhez hozzászokva! De ne hallgass rájuk, mert nagyon lusták és épp arra van szükségük, hogy dolgozzanak. Heti 40 órát ülsz, a 2×60 perc belefér, hogy fáradtnak érzed magad! A Pilates és a Gerinctréning nem olyan óratípusok, ahol túl tudnád magad hajtani, de azért mindig vedd figyelembe az edzettségi szinted, egészségi állapotod és életkorod!

Ha már legalább 30 alkalommal részt vettem az órákon, akkor már haladónak számítok?
Ez sok mindentől függ. Haladónak akkor számítasz, ha a kezdő, középhaladó gyakorlatoknál már teljesen stabilan tudod tartani a medencét, teljes mozgástartományban tudod mozgatni az ízületet, nem jelentkezik feszültség a vállban, a nyakban. A gyakorlatokat te magadnak is tudod azzal nehezíteni, ha az erőközpontot végig megfeszítve tartod, koncentrálsz a  légzésre. A gyakorlatok közötti pihenő idő csökkentése, vagy megszüntetése is jelenthet egy újabb kihívást.

Amikor pilates órán beállítom a helyes testtartás, akkor merevnek érzem magam. Hogy lehet ilyen mereven járni a mindennapokban?
Azért érzed merevnek, mert még nem szokott hozzá a tested, az agyad, és fokozottan figyelned kell, hogy fenn tartsd ezt a tartást. Amint a testtartásért felelős izmok megerősödnek, ez a tartás megmarad “magától”, és az agyad is hozzászokik, hogy ez a helyes. Onnantól kezdve, aligha tudsz máshogy létezni 🙂

Heti hány alkalommal érdemes járni és mennyi ideig?
A heti 2 alkalom nagyon jó lenne, főleg ha nem sportolsz mellette mást. Ez hoz látványos és gyors eredményt. De akár mindennap járhatsz, nem kell pihetőnapot tartanod, mint a kondiban. A testednek erre a mozgásra szükséges van, a napi rutin része lehet. Nem hiszem, hogy abba kéne hagynod valaha, maximum variálni más sportokkal. Mindig tudsz benne fejlődni, és különböző életszakaszokban egyre nagyobb hasznát veszed

Én futok, kondizok, minek pilatesezzek?
A testünk nem csak a látható, felületes izomkötegekből áll, hanem vannak mélyen fekvő, de nagyon fontos izmaink, melyek a testtartásunkért felelősek, és általában akkor érezzük őket, ha pl. műtét után kell újra lábra állnunk, vagy terhesség alatt cipelni a pocakot, vagy egy pilates óra utáni izomlázban. Sem a kondi, sem a futás nem edzi ezeket, ha csak nem építesz be direkt e célú gyakorlatokat. A futó is lehet görbehátú, fájhat a dereka és lehet vastag a vádlija. A kondis feje előretolódik, a háta púpos, a vállak előre állnak. Ha mindig csak egyféle sporthoz ragaszkodunk, akkor az felboríthatja az izomegyensúlyt. A mélyizmok megerősítésével azonban a test alapját eddzük, így ez önmagában is elegendő, de kiegészítő mozgásformának is.

Néhány hónapos terhes vagyok. Járhatok pilatesre?
A klasszikus pilatest terhesen már nem lehet végezni, mert túlságosan hasközpontú. Amennyiben régóta pilatesezel, akkor folytasd tovább, de a kismamáknak szánt változatot. Itt a hasizomgyakorlatokat lecserélik kargyakorlatokra, vagy farizomgyakorlatokra. Labdán dolgoznak, gumikötéllel stb. Ha babaár szeretnél, de még várod az eredményt, vagy épp megtudtad, hogy terhes vagy, az első 6 hétben kíméld magad, utána vágj bele a mozgásba! A gerinctréning könnyebben alakítható, szabható a kismamákra így ezt bátran ajánlom!

Zsírt akarok égetni. Pilatesszel lehetséges?
Az órán a zsír aligha ég, de ettől sokkal több minden történik. A mozgás hatására a fogyás is beindul, de a karcsúsodás az első! Az alak megnyúlik, mert javul a tartás, a tartóizmok szép alakot adnak. A derék, csípő sokat karcsúsodik, de még a vádli is. Amennyiben kifejezetten túlsúlyos vagy, akkor ajánlatos pilates helyett más, zsírégető mozgásformát választani, és később visszatérni a pilatesre. Gerinctréning kifejezetten javasolt!

Tényleg lapos lesz tőle a hasam?
Igen, mert egész órán a hasizmokra fókuszálunk, mert ezek képezik az erőközpontunk legfőbb részét! Emellett a hasizomgyakorlatok alsó és egyeneshasizmot is erősítik, az egyensúly és támaszos gyakorlatok pedig növelik az izmok kitartását. A test “megnyúlik”, mert javul a testtartás így optikailag is karcsúbbnak tűnünk, de a nadrágméretedben is történhet pár számnyi csökkenés. Én nem ismerek jobb haslaposító módszert 🙂

A pilatestől elmúlik a narancsbőr?
A vendégeim tapasztalatai szerint igen! A légzéssel egybekötött lassú, kitartott mozdulatok serkentik a keringést, tonizálják a bőrt. Gondolom Joe Pilatest nem ez hajtotta, de módszere a makacs karfiolos bőr ellen is hatásos lehet. A helyes táplálkozást is segítségül hívhatjuk, ne gondolod, hogy az élet oly egyszerű, hogy az évek alatt begyűjtött bőrredők majd 3 alkalom után eltűnnek. Tornázz szívből, élvezd, figyelj magadra és az eredmények nem maradnak el!

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!