Fenn hordod az orrod vagy épp csak jó helyen?

Ha a testtartásunk egyenes, akkor kimagasodunk a tömegből, büszke lesz a megjelenésünk, felhívjuk magunkra a figyelmet és így másoknál kihúzhatjuk a gyufát, mert úgy tűnik, fenn hordjuk az orrunkat. Pedig ez csak nézőpont kérdése: nem a többiek hordják túl lent?

A helyes testtartás nem büszkeség, nagyképűség, felsőbbrendűség, pökhendiség kérdése. Hanem egzakt tény, ami az anatómiánkon alapszik. Úgy nem lesz helyes a tartásunk, ha épp a fejünket lógatjuk, vagy vállainkkal esélytelenül takargatjuk a melleinket. Mindennek a helyén kell lennie, és akkor nem csak jól mutatunk, de jól is érezzük magunkat.

Helyes és helytelen testtartások

Ez nyilván elválaszthatatlan a lelki dolgainktól. Rossz napon, önbizalomhiánytól szenvedve, miközben apró, agyontaposni való kis hangyának érezzük magunkat a végtelen univerzum sűrű ködjében, nem igen tudunk mellet düllesztve, ég felé tekintve lépkedni. Automatikusan összeroskadunk az élet súlya alatt, és már akkor sem tudunk kiegyenesedni, amikor boldogan, sikeresen lépnénk a tettek mezejére. Ahogy viseljük testünket, úgy ítélnek meg minket: egy görnyedt, ernyedt, zárkózott testtartás nem lesz nyerő egy állásinterjún, de a visszautasítás után legalább tényleg lesz okunk szűkre húzni a kabátot, a kapucni rejtekébe bújni, és derékba törni szó szerint az életünket. De mi lenne, ha megfordítanánk? Ha rossz kedvünk ellenére tudnánk egyenes tartással járni, és azt vennénk észre, hogy az emberek szemében megváltozunk, hogy észrevesznek, felfigyelnek ránk, hisz erőt, magabiztosságot sugárzunk.

Az egyensúly testileg (fizikailag, anatómiailag) és lelkileg is értelmezhető.

A test helyrepakolása némi kis tudás kérdése: medence középre húz a hasizom és farizom enyhe kis megfeszítésével, a lábfejek előre néznek, a váll hátrahúz, a mellkas kinyit és fejtetővel nyújtózunk az égig. Így minden a helyén, és nem csak azt érjük el vele, hogy aktuálisan jól nézünk ki, hanem folyamatos izommunkát biztosítunk a testünkben, így az izmok nem renyhülnek, hanem épülnek. Ennek következtében már nehéz összeesve, roskadozva, botladozva járni, mert van izmunk, ami megtartson minket és átevezzen velünk az élet tengerén. A helyes testtartás egyfelől testünk jó állapotának a jele, egészséget sugároz, másfelől vonzóvá, arányossá teszi alakunkat. Belső erőt sugároz, bizalmat ébreszt másokban. De ne gondoljuk, hogy az életünk minden gondja megoldódik általa és ágyő szomorúság. Csupán rosszabb napjainkon is képesek leszünk egy erős, vonzó testbe bújni, mert izmaink, csontjaink alkalmasak arra, amire teremtettek: hogy végig kísérjenek egy életen és segítsenek a tevékenységeinkben.

Az izom erősítése és nyújtása kulcsfontosságú, de nem csak a súlyokkal történő „dagasztása”, hanem a funkcionális edzése is. A Pilates gyakorlatok alkalmasak erre, mert helyes testtartással indítunk minden gyakorlatot és nem csak erősítjük, hanem nyújtjuk is az izmokat. A testben lévő egyensúly szempontjából nem létezik szezonalitás: nem bikiniben kell jól kinézni, hogy aztán elhagyjuk magunkat újra. Ne legyen kisebb célunk, mint hogy egy életen át, a kor előre haladtával is megőrizzük testünk funkcionális működésének hatékonyságát, és ezáltal jó közérzetünket, vonzó alakunkat!



Jól jegyezd meg: nyújtózkodj sokat és mindig felfelé törekedj a testeddel és a lelkeddel is!

Címkék: , , , , , , , , ,
Tovább a blogra »