Szomorúan látom, hogy hányan teszik tönkre magukat a sanyarú diétákkal a fogyás reményében, de évek alatt csak híznak, vagy jojóznak. Mikor szakember segítségét kéritek, nem ritkán 5-10 éve már hordozzátok a terhet, a feles kilókat magatokon. Ez elkerülhető lenne, ha szakszerűbb lenne a tájékoztatás és nem csak klikkvadász 3 perc alatt elolvasható cikkek nyomán próbálnátok meg életmódot váltani.
Testünk energiát szénhidrátból, fehérjéből és zsírból merít. A szervezetünk egész álló nap, egy életen keresztül működik. Keringeti a vért, eljuttatja az elképesztő méretű érhálózaton keresztül az utolsó sejtekig is, feldolgozza az oxigént, működteti az agyat, hajtja az izmokat. Ezt akkor is csinálja, amikor csak fekszünk, mert például a szív is izom! Az mindig dobog, és még eszméleten állapotban is lélegzünk. A szervezetnek ehhez a munkához tápanyag kell, amiből energiát merít. Nem napenergiával működik és nem is az isteni szikra hajtja, bármilyen spirituális vagy alternatív irányzat legyen is épp az uralkodó, biztosan kell a fizikai testünket fizikai táplálékkal táplálni. A tápanyagokra együttesen van szüksége a szervezetünknek, de életkortól, anyagcseretípustól, egészségi állapottól függően változó arányban.
A szénhidrátokat tartjuk az alapvető energiaforrásnak, bár modern irányzatok szerint, ez sem mindig igaz, így érdemes egyéni szükségleteinket is megfigyelni. A bevitt szénhidrát (keményítő vagy cukor) az emésztés során a vérbe kerül, amivel szembe a hasnyálmirigy inzulint termel, és ez juttatja el a cukrot a sejtekhez. Ezt a szervezet felhasználja a működéshez vagy energiaraktárba pakolja későbbi ínséges időkre, a májba, az izmokba vagy a bőr alá, szervek közé. A szénhidrátot jelentő cukor, nem egyenlő a kristálycukorral! Cukorra (szénhidrátra) szükségünk van, de kristálycukorra nincs! (Ezzel arra is akarok utalni, hogy a répa és nádcukor elhagyása önmagában nem jelent diétázást, csak egy lépés egy egészségesebb életmód felé.) Minél összetettebb és természetesebb egy szénhidrát, annál jobb. Viszonyításképpen a glükóz a legegyszerűbb. A zöldségekben is van szénhidrát, tehát van cukor, és ebből is energia lesz. De lassabban emészthető egy nyers zöldség mint pl. egy püré, így lassabban kerül cukorként a vérbe, kevesebb inzulin kell egységnyi idő alatt, így a szervezet is gazdaságosabban használja fel. A túlzott szénhidrát bevitellel azt éred el, hogy a vérben pang a cukor, a hasnyálmirigy csúcsra van járatra, a szervezetnek nincs szükséges ennyi üzemanyagra, így elkezd raktározni.
A másik helyzet pedig az, amiről itt igazán szó lesz, hogy ha nem viszel be elég üzemanyagot, akkor egy darabig súlyt veszítesz, mert a szervezet úgy van vele, hogy ez csak átmeneti állapot. De telnek múlnak a hetek, hónapok és rájön, hogy bizony ebből a tápanyag mennyiségből ő bajosan tudja fenntartani a folyamatait (ezért fogytál), és úgy néz ki, nem is lesz jobb a helyzet. Így raktároznia kell, mert bármikor jöhetnek a nehéz idők, amikor ennyi se lesz! Megérti, hogy a gazdája őrült, kiszámíthatatlan, megbízhatatlan, veszélybe sodorja az ő biztonságos működését, így kénytelen cselekedni. Viszont a sok felesleg rontani fogja a többi élettani folyamatot, lerakódik a zsír belső szerveken, a feleslegesen cipelt súly tönkre teszi az ízületeket, majd a tükörből visszanéző húspogácsa, a lelkivilágot is megzavarja, és lassan hanyatlásnak indulunk.
Azt gondolom azért, mert szaktudás és önmegfigyelés nélkül, félre vagytok vezetve. Alapvetően a napi munka mellett egy átlagos ember az internetről és magazinokból tájékozódik. A kávészünetben, ebéd után, a metrón ráklikkeltek egy rövid cikkre, aminek kecsegtető címe van. Tuti megoldásokat kínál 3 percben. Ezeknek a nagyrészét akár ti is írhatnátok. Egy gyakornok lány, vagy egy újságíró írja, és nem tudhatod, hogy neki van-e ezzel kapcsolatban tapasztalata. Sok “szakértő” is írhat hülyeséget, mert tényleg vannak jó tippek, amik valakinek bejönnek, vagy az általános táplálkozási kánon szerint elvileg működniük kéne, de mivel nem vagyunk egyformák, ezért valakinél nagy bajt okoznak. Ráadásul irányzatokat hoznak létre, amit aztán fórumokon a magukon kísérletezők ajánlanak vagy a sárgaföldig lehordanak. Te meg ide-oda klikkelsz és végül azt szűröd le, hogy fogyni csak úgy lehet, ha alig eszel, ha havonta kipróbálsz valami újat, majd ha nem sikerül, akkor még kevesebbet eszel, és közben rosszul érzed magad, a súly nem megy le, de kitartóan próbálkozol tovább, mert az okosok is ezt ajánlják.
Ha a test működéséről az előbb írtakat végiggondolod, akkor beláthatod, hogy a napi 2 étkezés, a szénhidrátcsökkentés, a gyümölcskúra és társai nem biztosítják a szervezeted megfelelő működését. És akkor beindul a raktározás. Az éheztetést, ha szerencséd van, csak egy ideig tudod fenntartani, és amikor visszaállsz a régi étkezésedre, akkor annak is hízás lesz a vége. Ha tovább folytatod az éheztetést, akkor annak is hízás az eredménye. Hogyan tudsz akkor lefogyni és utána a súlyt tartani? Ha biztosítod minden egyes nap a szükséges energiát és tápanyagot, és a közérzeted javítása érdekében, a mozgásszervrendszer és a keringési rendszer egészsége érdekében pedig mozogsz, sportolsz, felhasználod a felesleges energiát, ami azért olykor-olykor becsúszik.
Ott ahol elkezdesz TÁPLÁLKOZNI! Táplálni az a testet, amit meg kaptál erre az életre. Adj neki végre enni, ha meg nem tudod, hogyan kezdj neki fordulj szakemberhez, de csak olyanhoz, ki kíváncsi arra, hogy hogyan érzed magad az ételektől, amiket megeszel. A fehérje, rizs, csirke kombó a sírba fog vinni, úgyhogy ezt felejtsd el. A salátadiétát, és gyümölcskúrát hagyd meg a táplálékláncban alattad állóknak. Te mindenevő vagy, Isten nagyon jól összerakott. Ezt nem tudja felülbírálni semmilyen női magazin “okos-tippes” írása. Ha évek óta nem megy le a súlyod, fogj gyanút!
Vezesd 3 napig a táplálkozási szokásaidat részletesen, és álljon ott a szemed előtt, hogy mit és mennyit eszel egy nap. Számold ki, hogy az étkezések között hány óra telik el, és ha ez több, mint 4 óra, de akár a 8-9-et is eléri, akkor vedd úgy, hogy a szervezeted sokat éhezik. Ez alól akkor jelenthetsz kivételt, ha az étkezéseid teljes értékűek, nem érzed magad éhesnek, energiahiányosnak és nincs rajtad súlyfelesleg!
Az életmódváltás fejben kezdődik. Meg kell nézni, hogy az eddigi életmódodban mi nem működött és szépen lassan kicserélni a hibás szokásokat, míg végül lesz egy megújult rendszered. Amíg van benned ellenállás az új felé és értetlenkedsz, meg félsz, hogy milyen bonyolult és nehéz feladat vár rád, nagy eredmények sem lesznek. Tiszta fejjel és nyitott szívvel kezdj neki, bátran akár segítséget is kérve.